3-godzinny szlak pieszy

Ścieżka rozpoczyna się w Kielnarowej w naszym Centrum.

Link do mapki <<ZOBACZ>>

POBIERZ PDF

szlak pieszy Kielnarowa szlak pieszy Kielnarowa

 

Idąc w kierunku północnym przechodzimy obok Centrum Zooterapii WSIiZ. Możemy tam zobaczyć stadninę i ujeżdżalnię koni, mini zoo oraz alpakarnię. Idąc dalej, dochodzimy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i idziemy prosto. Po 15-20 minutach będzie kapliczka która została wzniesiona w połowie XVIII w. przez ks. Antoniego Wacława Betańskiego - tyczyńskiego proboszcza. Zachowała się w niej drewniana figura Michała Archanioła depczącego szatana. Warto zobaczyć wnętrze kapliczki, można to zrobić przez trzy arkady. Charakterystyczna dla niej jest wnęka w zachodniej części. Znajduje się w niej popiersie św. Stanisława Biskupa. To taka maleńka kapliczka w kapliczce, remontowana w 1982 r. i ostatnio w 2002 r., ufundowana jako wotum dziękczynne za uratowanie z wypadku.  

szlak pieszy Kielnarowa

Kapliczka św. Michała Archanioła

 

Kolejny przystanek warto zrobić idąc ul. Zagrody w Tyczynie i tam zaglądnąć do zagrody stojącej przy cmentarzu. Jest ona własnością pana Kazimierza Chruszcza. Ta zagroda to chałupa z pomieszczeniami inwentarskimi pod jednym dachem. Obok stoi stodoła z przydaszkiem, wozownia, chlew i piwnica. Dom ma około 150 lat.

Idąc dalej drogą widzimy stary cmentarz. Położony jest przy drodze Tyczyn-Kielnarowa Królka. Został założony w 1840 r. przez ks. Leopolda Olcyngiera, powiększony w 1893 r. w kierunku południowym i w czasach współczesnych.

Następnie przechodzimy przez centrum Tyczyna, gdzie możemy dostrzec staromiejski układ urbanistyczny powstały na przestrzeni wieków. Drogą główną idziemy w kierunku północnym a następnie do ulicy Parkowej. Idziemy prosto, dalej przechodzimy przez główną bramę i przez park idziemy do Pałacu Wodzickich.

szlak pieszy Kielnarowa

Pałac Wodzickich

Wracamy do centrum miasta ulicą Grunwaldzką. Teren zabudowy zwartej wokół prostokątnego rynku jest to teren urbanistyczny wpisany do rejestru zabytków w 1970 r.

Przy zwiedzaniu należy zwrócić uwagę na: Pomnik Grunwaldu z figurką Matki Bożej ustawiony w 1910 r. „ku pokrzepieniu serc” – dla uczczenia 500 rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem. Pomnik wykonany został przez rzeźbiarza z Rzeszowa – Władysława Janika.

Ciekawostką Tyczyna jest dom mieszkalny z 1912 r., znajdujący się przy ulicy Ogrodowej na rynku (obok biblioteki) z zachowaną unikatową kuczką żydowską na strychu (miejsce przypominające namiot, zdobione polichromią o motywach religijnych używane przez Żydów jako miejsce modłów w czasie Święta Szałasów). Takich miejsc jest tylko kilka w całej Polsce.

szlak pieszy Kielnarowa

Kuczka w Tyczynie - polichromia na ścianie południowej

 

Kolejnym punktem na trasie jest kościół parafialny pw. św. Katarzyny i Świętej Trójcy, który pochodzi z II połowy XV w. z czasów panowania Jana Pileckiego.

Za kościołem (idąc dalej wzdłuż drogi) znajduje się Pomnik Czynu Patriotycznego poświęcony obrońcom Ojczyzny autorstwa Władysława Dutka. Odsłonięty został w 1991 r. Widać na nim ważne dla historii Polski i Tyczyna daty: 1863, 1918 1920, 1939, 1944, 1980. W tych ważnych wydarzeniach dla kraju i narodu brali także udział mieszkańcy Tyczyna. Pomnik znajduje się przy rozwidleniu dróg na Hermanową i Kielnarową - Królkę.

Od pomnika podążamy dalej w kierunku cmentarza. Mamy teraz dwie możliwości powrotu:
- opcja I: skręcamy  przed cmentarzem w lewo i wracamy ulicą Zagrody do CTiR (tą samą drogą, którą szliśmy do Tyczyna),
- opcja II: za cmentarzem skręcamy w lewo w ulicę Leśną i idziemy nią aż do jej końca. Następnie ścieżką leśną idziemy jeszcze ok. 700 metrów do drogi głównej. Skręcamy w lewo i po przejściu jeszcze ok. kilometra dotrzemy do CTiR.

Przejście proponowanej trasy łącznie z przystankami trwa około 3 godzin, natomiast jej długość to ok. 9-10 km. Na ścieżce znajduje się 9 opisanych w projekcie obiektów, które są przykładem różnorodności kulturowej, ciekawej historii i atrakcyjności gminy Tyczyn. Trasa nie jest szczególnie wymagająca, więc może być polecana również dzieciom i osobom starszym.

taberna pod sosnami

TABERNA POD SOSNAMI

Klimatyczna, urządzona w stylu staropolskim karczma wykonana w całości z drewnianych bali. Dogodna lokalizacja zapewnia spokój i komfort.

NOCLEGI KIELNAROWA

NOCLEGI

Wygodne pokoje hotelowe wyposażone w aneks kuchenny, łazienkę, dostęp do Internetu oraz TV.

REH-MEDIQ

REH-MEDIQ

Świadczy usługi w zakresie rehabilitacji medycznej. Pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę pod okiem fachowców.