4-godzinny szlak rowerowy

Z CTiR nasz szlak prowadzi w kierunku północnym.

Link do mapki <<ZOBACZ>>

POBIERZ PDF

szlak rowerowy Kielnarowa szlak rowerowy Kielnarowa

Jedziemy w dół ostrożnie, ponieważ droga ma dużo zakrętów. Trzeba też bardzo uważać na samochody, które mogą pojawić się na naszej trasie. Kiedy dojedziemy do skrzyżowania, skręcamy w prawo i jedziemy dalej. Już za granicą Kielnarowej w Borku Starym po prawej stronie zobaczymy Sanktuarium Matki Boskiej, przy którym znajduje się równocześnie klasztor oo. Dominikanów. 

szlak rowerowy Kielnarowa

Sanktuarium Maryjne – widok od strony wjazdu

Wypada jeszcze wspomnieć o ołtarzu polowym oraz kapliczce Krzyża Świętego, stojącej na początku alejki do Cudownego Źródełka.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kaplica Krzyża Świętego

Dalej nasza ścieżka prowadzi do kościoła parafialnego pw. św. Piotra i Pawła w Borku Starym. Wyjeżdżając z klasztoru skręcamy w pierwszą drogę w prawo. Następnie jedziemy krętą trasą między zabudowaniami z lekkimi wzniesieniami. Jest to jednak zdecydowanie atrakcyjniejsza trasa od ruchliwej drogi głównej. Po około 20 minut jesteśmy na miejscu.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Następnie kierujemy się w stronę Borówek. W tym celu wyjeżdżając spod kościoła parafialnego w Borku Starym przejeżdżamy jeszcze około 150 metrów i dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez mostek na Ryjaku, jedziemy jeszcze jakieś 400 metrów i dojeżdżamy do kolejnego skrzyżowania z drogą główną nr 878. Skręcamy w lewo i jedziemy do centrum Borku Starego. Po 700 metrach od skrzyżowania skręcamy w prawo w drogę do Borówek.

W Borówkach możemy zobaczyć m.in. kościół i kaplicę mszalną. Następnie trasa prowadzi nas do Chmielnika – w Borówkach skręcamy w lewo, a następnie w pierwszą drogę w prawo (patrz mapa). Najstarszy z tamtejszych zabytków – kościół.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół św. Bartłomieja

Następnie trasa prowadzi nas główną drogą (nr 1400R) przez Chmielnik, Kielnarową do Tyczyna. Odcinek ten ma ok. 10 km i prowadzi główną drogą, więc należy zachować szczególną ostrożność. Lubiący adrenalinę mogą być zadowoleni, ponieważ jadąc z górki można się solidnie rozpędzić.
Po drodze możemy jeszcze przystanąć i zobaczyć kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Kielnarowej.

W Tyczynie kierujemy się w stronę parku, w którym znajduje się znany Pałac Wodzickich. Utrzymany w stylu neogotyku angielskiego pałac nie był jednak pierwszą siedzibą pańską jaka powstała w Tyczynie.

szlak rowerowy Kielnarowa

Pałac Wodzickich

Naszą uwagę w Tyczynie może jeszcze przyciągnąć stary kościół parafialny pw. św. Katarzyny i Świętej Trójcy, który prawdopodobnie pochodzi z II połowy XV w., z czasów Jana Pileckiego.  Kościół był zrekonstruowany i obecnie przyciąga rzesze wiernych z Tyczyna i nie tylko.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół parafialny pw. św. Katarzyny i Świętej Trójcy

Z Tyczyna kierujemy się z powrotem do Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej, gdzie kończy się trasa.  Możemy wybrać dwie opcje powrotu:
- trudniejszą: w tym celu jedziemy ulicą Mickiewicza wzdłuż cmentarza, a następnie dość długo pod górę. Ulica Lasek doprowadzi nas do celu.
- łatwiejszą: przed cmentarzem w Tyczynie skręcamy w lewo w ulicę Zagrody i jedziemy nią aż do skrzyżowania, gdzie zobaczymy tabliczkę kierującą nas do CTiR. Później czekać nas będzie jeszcze półkilometrowy ostry podjazd nim znajdziemy się na miejscu.

 

 

taberna pod sosnami

TABERNA POD SOSNAMI

Klimatyczna, urządzona w stylu staropolskim karczma wykonana w całości z drewnianych bali. Dogodna lokalizacja zapewnia spokój i komfort.

NOCLEGI KIELNAROWA

NOCLEGI

Wygodne pokoje hotelowe wyposażone w aneks kuchenny, łazienkę, dostęp do Internetu oraz TV.

REH-MEDIQ

REH-MEDIQ

Świadczy usługi w zakresie rehabilitacji medycznej. Pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę pod okiem fachowców.