3-godzinny szlak rowerowy

Trasę rowerową rozpoczynamy w naszym Centrum.

Link do mapki <<ZOBACZ>>

POBIERZ PDF

 

szlak rowerowy Kielnarowa

 

 

Od kampusu WSIiZ podążamy 500 m na południe. Po tym skręcamy w lewo, gdzie możemy zobaczyć kaplicę przydrożną i jedziemy 2,4 km w kierunku Nowego Borku, gdzie po 15 minutach znów skręcamy w lewo. Pozostaje nam 800 m do Nowego Borku. Widok z drogi przez Kielnarową zachwyca pięknem krajobrazu. Dalej nasza droga biegnie z Nowego Borku do Błażowej Dolnej. Trasa nie jest ciężka, ponieważ jedziemy cały czas prosto po głównej drodze. 

Po drodze przejeżdżamy przez rzeczkę Ryjak. Po lewej stronie możemy zobaczyć szkołę podstawową w Borku Nowym. 

Na pograniczu Błażowej Dolnej i Borku Nowego przy głównej drodze wśród żywotników i paproci stoi zabytkowy, betonowy krzyż. Postawiono go w 1862 roku z fundacji Tomasza Szczygły i jego żony z Kąkolówki. Na podstawie z krucyfiksem widnieje grawerowana w betonie tablica pamiątkowa, częściowo nieczytelna. 15 metrów od krzyża znajduje się przydrożna kaplica.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kapliczka przydrożna w Borku Nowym

Jedziemy dalej główną drogą. Już po 15 minutach widzimy znak „Błażowa Dolna”. Następnie kierujemy się dalej tą samą drogą w kierunku Błażowej ciesząc oczy pięknem krajobrazu.

Jeżeli będziemy uważnie obserwować okolicę zobaczymy przydrożną kapliczkę. Za kapliczką droga delikatnie zakręca i przechodzi w ulicę Armii Krajowej. Trzymamy się tej ulicy i jedziemy dalej.

Wjechaliśmy właśnie do Błażowej. Miejscowość posiada dużą ilość atrakcji, słynie z różnych pomników, kościołów, kapliczek i innych zabytków. Z naszej ścieżki turystycznej nie można nie zobaczyć dużego miejscowego parku, który znajduje się na rogu ul. Armii Krajowej i Spółdzielczej.

szlak rowerowy Kielnarowa

Park miejscowy w Błażowej.

Jedziemy dalej drogą na południe. Po drodze widzimy Agrocentrum, dużą ilość sklepów, Dworzec PKS, "Dom parafialny" i Muzeum Społeczne ziemi błażowskiej.

Ruszamy dalej. Jadąc dalej na południe ulicą Armii Krajowej, kierujemy się do rynku. 

Po lewej stronie możemy zauważyć kościół parafialny.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół parafialny w Błażowej

Po zwiedzaniu kościoła, jedziemy dalej i skręcamy w lewo, w ul. Jagiellońską. Następnie jedziemy 850 m do końca ulicy. Dalej kierujemy się na Dylągówkę. Ten odcinek ciągnie się przez 7,3 km i jest dosyć wymagający.

Jedziemy drogą leśną która około 6,5 km. Potem skręcamy ostro w prawo, a po 190 metrach czeka nas skręt w lewo. Obowiązkowo musimy zobaczyć kąpielisko w Dylągówce.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kąpielisko w Dylągówce

 

Z kąpieliska podążamy drogą ok. 1 km. Następnym punktem na trasie, na który musimy zwrócić uwagę jest Kościół w Dylągówce.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół parafialny p.w. Niepokalanego Serca NMP

Następnie od kościoła skręcamy w lewo i ruszamy drogą wojewódzką 877. Wzdłuż tej drogi będzie nam "towarzyszyć" rzeka Tatyna, którą przetniemy dopiero na skraju wsi. Jadąc dalej DW877 możemy podziwiać piękne krajobrazy pogórza.

W Wólce Hyżneńskiej skręcamy w prawo, a następnie na pierwszym skręcie w lewo i dojeżdżamy do kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Bolesnej.

Z parkingu pod kościołem ruszamy w lewo drogą główną 1419R. Płaskim terenem jedziemy wzdłuż rzeki Mleczka przez około 600 m. Następnie na kolejnych skrzyżowaniach skręcamy dwa razy w lewo. Na tym odcinku możemy podziwiać urokliwe zabudowy wiejskie oraz piękne krajobrazy. Dojeżdżamy do części wsi Hyżne, która nazywa się Nieborów Wielki.

Jedziemy dalej szlakiem z Nieborowa Wielkiego do Borówek (w tym celu skręcamy w prawo w drogę 1418R). Przejechanie odcinka zajmuje w przybliżeniu 30 minut. W Borówkach możemy zobaczyć kościół rzymskokatolicki i kapliczkę mszalną.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kaplica mszalna w Borówkach

Teraz jedziemy z Borówek do Borku Starego. W tym celu na skrzyżowaniu przy kaplicy mszalnej skręcamy w lewo i jedziemy ok. 3 km. Gdy dojedziemy do drogi głównej nr 878 przebiegającej przez Borek Stary, skręcamy w lewo i kierujemy się w stronę Pomnika Żołnierzy Wojska Polskiego.

Przy pomniku skręcamy w prawo, jedziemy jakieś 400 metrów i znów skręcamy w prawo. Po lewej stronie widzimy kościół pw. św. Piotra i Pawła.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Wychodząc z kościoła kierujemy się w lewo i jedziemy asfaltową drogą 2,2 km aż do skrzyżowania z drogą prowadzącą do Klasztoru OO. Dominikanów w Borku Starym. Chętni na zwiedzenie klasztoru mogą skręcić w lewo i po ok. 800 metrach dotrą do celu. Zaznaczona na mapie trasa wiedzie jednak przez centrum Kielnarowej.

Aby dojechać do centrum wsi na wspomnianym wyżej skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a następnie w lewo i jedziemy prosto 1,8 km. Po prawej stronie rzuca nam się w oczy Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego.

szlak rowerowy Kielnarowa

Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

100 m za kościołem widzimy tabliczkę, która informuje nas, że już zbliżamy się do Centrum Turystyki i Rekreacji. Dlatego, aby skierować się do naszego końcowego punktu musimy skręcić w lewo z drogi głównej, przejechać przez most na Strugu i jeszcze raz skręcić w lewo. Jadąc dalej po chwili ujrzymy znak kierujący nas w prawo do CTiR. 

szlak rowerowy Kielnarowa

Droga do CTiR

Zostaje nam w przybliżeniu 500 metrów, które jedziemy pod górę do zabudowań kampusu WSIiZ. Tutaj nasza trasa dobiega końca.

taberna pod sosnami

TABERNA POD SOSNAMI

Klimatyczna, urządzona w stylu staropolskim karczma wykonana w całości z drewnianych bali. Dogodna lokalizacja zapewnia spokój i komfort.

NOCLEGI KIELNAROWA

NOCLEGI

Wygodne pokoje hotelowe wyposażone w aneks kuchenny, łazienkę, dostęp do Internetu oraz TV.

REH-MEDIQ

REH-MEDIQ

Świadczy usługi w zakresie rehabilitacji medycznej. Pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę pod okiem fachowców.